Sakramenty i Posługi

Sakrament Chrztu Świętego

Sakrament Chrztu Św. udzielany jest podczas  Mszy św. o godz. 11:00

Chrzest należy wcześniej zgłosić w kancelarii parafialnej przedstawiając akt urodzenia dziecka z USC oraz dane personalne i adresy rodziców i chrzestnych.Według przepisów prawa Kościelnego, rodzicami chrzestnymi mogą być praktykujący katolicy tzn.: dojrzali do pełnienia tej godności, Ci, którzy przyjęli sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, łącznie z Bierzmowaniem.

Rodzice i chrzestni zobowiązani są do udziału w Nauce Przedchrzcielnej, która odbywa się o g. 18:30 w sobotę poprzedzającą niedzielę Chrztu Św.

Sakrament Bierzmowania

Bierzmowanie jest sakramentem umocnienia chrześcijańskiego. Nigdy więc nie jest za późno na jego przyjęcie. Istnieje możliwość przyjęcia Sakramentu Bierzmowania w wieku dorosłym, po odbyciu indywidualnego cyklu spotkań katechetycznych. W takich przypadkach prosimy o kontakt z duszpasterzami.

Najświętszy Sakrament Eucharystii

Sakrament Eucharystii jest źródłem i szczytem życia parafii. Zapraszamy serdecznie na Msze Św. w następującym porządku:

niedziela i święta: godz 9:30 , 11:00 , 17:00 / 18:00

dni powszednie: 17:00 /18:00

 

Intencje mszalne można zamawiać w kancelarii parafialnej .

 

Sakrament Pokuty i Pojednania

Spowiedz w konfesjonale na życzenie.

Spowiedż ogólna – powszechna :

Pierwsze Niedziele miesiąca na początku Mszy Świętej o godz. 9:30,11:00 i 17:00

W pozostałe niedziele miesiąca na początku Mszy Świętej o godz 11:00

Serdecznie zapraszamy do pełnego udziału w każdej Eucharystii. Nie odkładajmy Sakramentu Pokuty jedynie na czas przedświąteczny, ale korzystajmy z niego regularnie dążąc do coraz większej doskonałości.

Sakrament Chorych

Jest to sakrament uzdrowienia przynoszący umocnienie i ulgę w cierpieniu. Nie jest on zarezerwowany jedynie dla umierających i podeszłych wiekiem! Nie jest też sakramentem, który można przyjąć tylko jeden raz w życiu. Zwyczajowo, jeśli nie występuje nagła sytuacja zagrażająca życiu człowieka, zaleca się, aby w wieku podeszłym sakrament ten przyjmować jeden raz na rok. Aby osiągnąć najlepsze owoce, prosimy, aby w miarę możliwości, wzywać kapłana wtedy, kiedy chory jest jeszcze w pełni świadomy. Należy odpowiednio przygotować miejsce (biały obrus, świece).

W wypadku dłuższej choroby lub podeszłego wieku, który utrudnia dotarcie do kościoła, można poprosić o regularne przyjmowanie Eucharystii w pierwsze soboty miesiąca. Zgłoszenia w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

Sakrament Małżeństwa

Narzeczeni, którzy mają zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej na ok. trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu. Wcześniej warto zarezerwować datę i godzinę ślubu.Formalności przedślubne załatwia się w parafii miejsca zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego. W kancelarii należy przedłożyć:

metrykę Chrztu Św. (nie starsza niż 3 miesiące);

stosowne dokumenty z USC, jeśli planowany jest ślub konkordatowy (są one ważne jedynie 3 miesiące);

dokumenty potwierdzające tożsamość.

Nowożeńcy biorą udział w naukach przedślubnych i w spotkaniach.

Posługa Pogrzebu chrześcijańskiego

Można zgłosić w kancelarii parafialnej o każdej porze dnia.

Należy przynieść akt zgonu z USC.